Jaunumi
Acu slimību diagnostikas pakalpojumi
07.06.2010Vecuma mākulas deģenerācija (VMD) ir lēni progresējoša, neatgriezeniska slimība, kas skar tīklenes centrālo rajonu un izraisa būtisku redzes pasliktināšanos. VMD ir galvenais redzes zuduma iemesls cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma. Cilvēkiem, kurus skārusi VMD, ir grūti lasīt, vadīt automobili un veikt citas aktivitātes, kur nepieciešama skaidra centrālā redze.
Vecuma mākulas deģenerācija izraisa acs mākulas bojājumu. Mākula ir tīklenes centrālā daļa, pie acs mugurējā pola, kas ļauj mums skaidri redzēt smalkas detaļas. Mākulas deģenerācija padara par grūtu vai neiespējamu tādu darbu, kā piemēram, diega ievēršanu adatas acī, grāmatas lasīšanu. Ja mākula nedarbojas pareizi, tad pacients redz izplūdušu attēlu vai tumsu redzes lauka centrā. Kaut arī makulas deģenerācija samazina redzamību tīklenes centrālajā daļā, tas neietekmē perifēro redzi. Piemēram, jūs varētu redzat pulksteni, bet nevarat pateikt, kādu laiku tas rāda. Mākulas deģenerācija viena pati nerada pilnīgu aklumu.
Izšķir divu veidu vecuma mākulas deģenerāciju:
1. Sausā forma ir visbiežākā. Sausās formas gadījumā klasiskie simptomi ir - nedaudz pazemināta centrālā redze, burtu kropļošanās, grūtības lasīt, krāsu redzes un kontrasta izmaiņas.
2. Mitrā forma ir mazāk izplatīta, bet parasti izraisa lielāku bojājumu. Mitrās vecuma tīklenes distrofijas gadījumā raksturīga strauja, nesāpīga, progresējoša centrālās redzes pasliktināšanās, izteikta attēla kropļošanās, pelēcīgi- melna pleķa parādīšanās acs priekšā.
Mākulas deģenerācija katram cilvēkam attīstās atšķirīgi. Tā kā tiek bojāti dažādi mākulas reģioni, simptomiem ir tendence mainīties. Mākulas deģenerācija izraisa centrālas redzes pakāpenisku zudumu, tomēr tas nerada pilnīgu aklumu. Ja to neārstē, mitrā veida mākulas deģenerācija var ātri progresēt.
Simptomi:
- Izplūdusi redze
- Deformēts redzes lauks
- Taisnas līnijas izskatās viļņotas
- Objekti var izskatīties lielāki vai mazāki, kā patiesībā un ar izkropļotām formām
- Pazūd skaidra un adekvāta krāsu redze
- Grūtības lasīt
- Tumša vai tukša telpa redzes lauka centrā
Iepriekš aprakstītie simptomi vēl nebūt nenozīmē, ka jums ir ar vecumu saistīta mākulas deģenerācija. Tomēr, ja Jums rodas viens vai vairāki no šiem simptomiem, sazinieties ar savu acu ārstu, lai veiktu pārbaudi.
Ārstēšana
Pašlaik nav zināms, kā pilnībā izārstēt mākulas deģenerāciju. Tomēr tiek izstrādāti jauni terapijas veidi. Pacientiem ar mākulas deģenerāciju ir ļoti ieteicamas regulāras acu pārbaudes. Ietiecams veikt detalizētu izmeklēšanu, veicot acs optisko koherento tomogrāfiju (OCT), fotografēšanu un fluorescento angiogrāfiju . Izmantojot šo informāciju, jūsu acu ārsts spēj labāk uzraudzīt tīklenes stāvokli, laicīgi atklāt visas izmaiņas, kas var rasties, un noteikt vispiemērotāko ārstēšanu.
Pārbaude mājas apstākļos
Amslera tīkls ir speciāls tests, kas atspoguļo centrālās redzes defektus. Testa pamatprincips ir šāds: skatoties uz smalki rūtoto Amslera tīklu, Jūs varat viegli ieraudzīt un pastāstīt acu ārstam par centrālās redzes traucējumiem. Šis tests ir viegli izdarāms, tāpēc Jūs to varat pārbaudīt arī mājās.
Lietošana
1. Apsēdieties vietā ar labu apgaismojumu un turiet Amslera tīklu lasīšanai piemērotā attālumā (aptuveni 30 cm).
2. Ja Jūs parasti lasāt ar brillēm, tad uzlieciet tās, bet vienu aci pilnībā aizsedziet.
3. Ar otru aci cieši skatieties uz Amslera tīkla centrā esošo punktu. Tajā pašā laikā, nekustinot aci, mēģiniet atbildēt uz sekojošiem jautājumiem:
- vai ir redzams centrālais punkts
- vai skatoties uz centrālo punktu ir redzamas tā visas 4 malas;
- vai ir redzamas visas rūtiņas;
- vai vertikālās un horizontālās līnijas ir taisnas un paralēlas;
- vai visas rūtiņas ir redzamas vienādi skaidri?
4. Atkārtojiet testu ar otru aci.
5. Attēlu varat izmantot gan skatoties datora ekrānā, gan izdrukājot izmērā 10x10cm.
Centrālas redzes traucējumu rezultātā iespējamas šādas izmaiņas:
- miglošanās
- līniju izliekšanās
- tukši laukumi vai plankumi dažās tīkla vietās
VMD diagnosticēšanas pakalpojumi:
- Fundus oculi fotogrāfēšana
- Optiskā koharentā tomogrāfija
- Flurescentā angiogrāfija
Pakalpojumiem varat pierakstīties zvanot pa tālruni 630 84004 vai on-line.