image
 

Jaunumi

Pasaules hipertensijas diena

17.05.2011

Katru gadu 17.maijā tiek atzīmēta Pasaules hipertensijas diena, kuras moto ir „Sāls un augsts asinsspiediens – divi klusie slepkavas”, lai vērstu sabiedrības uzmanību, ka pārmērīga sāls lietošana uzturā veicina paaugstinātu asinsspiedienu (hipertensiju), kas izraisa insultu, infarktu, kā arī nieru slimības.

Pasaules Hipertensijas dienas mērķis ir akcentēt, ka:
• Augsts asinsspiediens ir galvenais nāves cēlonis pasaulē un tas ir izraisa insultu, infarktu un nieru slimības.
• Sāls ir galvenais asinsspiedienu paaugstinošais faktors.
• Samazinot uzņemtā sāls daudzumu, samazinās asinsspiediens.
• Ja uzņemtā sāls daudzums tiktu samazināts uz pusi, tas pasaulē izglābtu 2,5 miljonus cilvēku katru gadu, kas mirst no insulta, infarkta un hroniskām nieru slimībām.

Vēlamies atgādināt, ka veselības saglabāšanā un uzlabošanā liela nozīme ir regulāriem un savlaicīgiem profilaktiskiem pasākumiem. Paaugstināts arteriālais asinsspiediens, paaugstināts holesterīna un cukura līmenis asinīs ir riska faktori, kas visbiežāk ir par pamatu sirds un asinsvadu slimību attīstībai. Regulāra asinsspiediena, holesterīna un cukura līmeņa kontrole asinīs ir būtiska, lai savlaicīgi atklātu sirds-asinsvadu slimības, kas ir viens no biežākajiem nāves iemesliem Latvijā.

Pirmais solis, kuru vajadzētu spert, lai noskaidrotu kopējo sirds veselības stāvokli ir došanās uz Bezmksas Sirds veselības kabinetu (SVK)! To var apmeklēt ikviens interesents, kurš ir sasniedzis 18 gadu vecumu, un bez ārsta nosūtījuma. Sirds veselības kabineta apmeklētājus profilaktiski izmeklē un konsultē, mēra asinsspiedienu, noņem asins analīzes cukura un holesterīna līmeņa noteikšanai, veic auguma un svara mērījumus un nosaka ķermeņa masas indeksu. SVK māsa izskaidros izmeklējumu un citu rādītāju (vecums, nelabvēlīga iedzimtība, smēķēšana, cukura diabēts, hipertensija, aptaukošanās, paaugstināts holesterīna līmenis, stresa situācijas) ietekmi uz sirds veselību, kā arī sniegs konsultācijas par sirds un asinsvadu slimību riskiem, pastāstīs, kā rūpēties un saglabāt savu veselību. Nepieciešamības gadījumā SVK māsa ieteiks veikt vajadzīgos diagnostikas papildizmeklējumus, piemēram, elektrokardiogrāfiju, veloergometriju, ehokardiogrāfiju vai kardiologa konsultāciju.

Katrs Sirds veselības kabineta apmeklētājs pēc konsultācijas saņem sirds veselības novērtējuma karti, kurā atzīmēti viņa mērījumi un asins analīžu rezultāti, konstatētie riska faktori, kā arī ieteikumi sirds veselības uzlabošanai. Šo karti ieteicams saglabāt, lai pēc gada varētu salīdzināt savas sirds veselības izmaiņas.

Atgādinām, ka uz kabinetu jādodas tukšā dūšā, lai varētu veikt precīzus mērījumus un analīzes! Tāpat jāatzīmē, ka Sirds veselības kabinetos apmeklētāji netiek ārstēti, bet gan konsultēti.

Laipni aicinam uz Sirds veselības kabinetu Zemgales veselības centrā! SVK strādā katru darba dienu, taču iepriekš savu apmeklējumu jāpiesaka pa tālruni – 63084004 vai jāpiesakās on-line mūsu mājas lapā zvc.lv


JELGAVAS IEDZĪVOTĀJU SIRDS VESELĪBAS
STATISTIKA PAR 2011 GADA pirmajiem 4 mēnešiem

- Apmeklētāju skaits kopā: 550 pacienti
- Palielināts svars: 32% (175 pacienti)
- Paaugstināts asinsspiediens: 28% (156 pacienti)
- Paaugstināts holesterīna līmenis asinīs: 44% (240 pacienti)
- Paaugstināts glikozes līmenis asinīs: 54% (300 pacienti)
- Paaugstināts kopējais kardiovaskulārais risks: 43% (235 pacienti)


Šie skaitļi attēlo kopējo iedzīvotāju veselības stāvokli Jelgavā un liek secināt, ka daudzi nav laicīgi veikuši nepieciešamos profilaktiskos un ārstēšanas pasākumus. Galvenie sirds – asinsvadu slimību riska faktori ir paaugstināts holesterīna līmenis, paaugstināts cukura līmenis, paaugstināts asinsspiediens un palielināts ķermeņa svars. Kopumā sirds veselības stāvoklis jelgavniekiem ir apmierinošs, taču SVK datos redzami daudzi priekšvēstneši nopietnām slimībām, tādām kā infarkts un insults, kas bieži var beigties ar invaliditāti un nāvi cilvēkiem vecumā pēc 40 gadiem.
SVK ir būtiska veselības aprūpes sastāvdaļa, tā ietaupa pacienta laiku un līdzekļus, sniedzot svarīgu informāciju par cilvēka kopējo veselības stāvokli. SVK regulāri būtu jāapmeklē visiem cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma - 1 reizi gadā!